Każdy fachowiec, wykonując instalację klimatyzacji powinien w taki sposób przeprowadzić montaż:
Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować pomieszczenie, w którym zostanie zamontowana jednostka wewnętrzna. W zależności od rodzaju klimatyzacji i konkretnych wymagań, może to wymagać m.in. czyszczenia przewodów wentylacyjnych lub demontażu części wyposażenia wnętrza.
Po przygotowaniu pomieszczenia, należy zamontować jednostkę wewnętrzną na ścianie lub suficie, zgodnie z instrukcją producenta. Należy upewnić się, że jednostka jest zamontowana na stałe i stabilnie, a także umożliwia łatwy dostęp do filtrów powietrza.
Jednostka zewnętrzna jest zazwyczaj zamontowana na ścianie lub dachu budynku, w miejscu zapewniającym odpowiednią wentylację i ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Należy upewnić się, że jednostka jest bezpiecznie zamocowana i że nie ma przeszkód dla swobodnego przepływu powietrza.
Po zamontowaniu jednostek, przystępuje się do połączenia ich przewodami i rurami. W przypadku klimatyzacji typu split, zazwyczaj konieczne jest połączenie rur czynnika chłodniczego oraz przewodów zasilających i sterujących. W przypadku klimatyzacji wielosystemowej, połączenia mogą być bardziej skomplikowane i wymagać instalacji dodatkowych urządzeń.
Po zakończeniu przeprowadzenia przewodów i rur, należy podłączyć klimatyzację do źródła zasilania. W przypadku klimatyzacji przemysłowych, może to wymagać instalacji dodatkowego źródła zasilania.
Po zakończeniu montażu, klimatyzacja musi zostać przetestowana, aby upewnić się, że działa poprawnie i zgodnie z wymaganiami. Testy obejmują zwykle sprawdzenie nacisku i przepływu czynnika chłodniczego, wydajności chłodzenia oraz działania systemu sterowania.
Po zakończeniu testów, klimatyzacja jest gotowa do użytkowania i musi zostać odebrana przez klienta lub właściciela budynku. Warto upewnić się, że przed przystąpieniem do użytkowania, otrzymujemy instrukcję
Powyższą procedurę montażu udostępniła nam firma SUNDEA ze Skoczowa.