730 654 011 biuro@sundea.pl

Nowelizacja prawa budowlanego a instalacje fotowoltaiczne

 Z dniem 19 września 2020 r. wchodzą w życie zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w ustawie z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Nowe przepisy budzą wiele wątpliwości nawet wśród instalatorów i projektantów instalacji PV.

Dnia 3 marca 2020 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Nowelizacja przepisów ma na celu między innymi uproszczenie i przyśpieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego i wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej.


Co dokładnie nowe prawo zmienia w temacie instalacji fotowoltaicznych? Jeśli chodzi o mikroinstalacje utrzymany zostaje brak obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, pod warunkiem że instalacje te nie są wyższe niż 3 m.
Wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu pomp ciepła, wolnostojących kolektorów słonecznych i urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. 

Przepisy, które wejdą w życie 19 września wprowadzają jednak obowiązek uzgodnienia projektu instalacji urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.

 

 

Obszar działalności
Śląsk Cieszyński
Skoczów, ul. Wałowa 3

Pozostaw swój numer. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą niezwłocznie
Podaj numer swojego telefonu komórkowego:
+
-
-
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych ani przekazywany dalej. Jedynie do Ciebie oddzwonimy.