730 654 011 biuro@sundea.pl

Inwestycja w fotowoltaikę? Nie ma na co czekać – będzie drożej

Osoby, które jeszcze zastanawiają się nad inwestycją w fotowoltaikę powinni podjąć decyzję w najbliższym czasie. Jeśli tarcza antyinflacyjna nie zostanie przedłużona, od sierpnia VAT na energię elektryczną wzrośnie o 18%. Ucieczką od rosnących cen prądu może być fotowoltaika, jednak oczekiwany wzrost zainteresowania instalacjami może spowodować opóźnienia realizacji z powodu ograniczonej dostępności podzespołów a także wzrost cen inwestycji. 

Co zmieniło się w kwietniu

Po tym, jak w Polsce zaczęły obowiązywać nowe zasady rozliczeń, tzw. net-billing oraz nowe zasady programu „Mój Prąd” zainteresowanie fotowoltaiką wyraźnie spadło. Od kwietnia o dofinansowanie ubiegać się mogą tylko prosumenci rozliczani na nowych zasadach. Net-billing czyli wartościowe rozliczenie nadwyżek energii elektrycznej uważane jest za mniej opłacalne, przez co ilość realizowanych inwestycji jest mniejsza. 

Decyzji o inwestowaniu w instalację fotowoltaiczną nie ułatwia rosnąca inflacja, czy sytuacja na Ukrainie. Mimo tych wszystkich niesprzyjających warunków już wkrótce inwestycja w fotowoltaikę może się okazać rozsądnym i ekonomicznym rozwiązaniem w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. Od sierpnia prawdopodobnie obowiązywać będzie wyższy VAT na prąd, przez co rachunki za prąd znacząco wzrosną.

Od sierpnia VAT w górę

Dzięki tarczy antyinflacyjnej, jeszcze do 31 lipca 2022 w Polsce odbiorcy energii elektrycznej płacą obniżoną, 5-procentową stawkę VAT. Jeśli tarcza nie zostanie przedłużona, stawka VAT na prąd wzrośnie o 18 procent z 5 do 23%. Znaczący wzrost cen energii elektrycznej przełoży się na zwiększenie zapotrzebowania na instalacje fotowoltaiczne.

Fotowoltaika również zdrożeje

Ostatnie miesiące na rynku PV okazały się trudne pod względem dostępności najważniejszych podzespołów do budowy instalacji fotowoltaicznych. Pandemia i lockdown w Chinach wpłynęły na lokalne dostawy oraz pracę i przepustowość portów morskich. Ponowna dostępność komponentów najczęściej przekłada się na wyższe ceny, dlatego ten, kto zastanawia się nad zakupem instalacji fotowoltaicznej powinien śpieszyć się z decyzją – w kolejnych miesiącach, może być drożej i trudniej o realizację inwestycji, z powodu rosnącego zainteresowania i jednocześnie braku komponentów.

 

Jak obliczyć koszt instalacji

Jeśli Ty także zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, wylicz jej przybliżone koszty, korzystając z naszego kalkulatora fotowoltaicznego: https://sundea.pl/strona/kalkulator-fotowoltaiczny. Zachęcamy także do kontaktu telefonicznego: 730 654 011.

Pomagamy w formalnościach, zapewniamy montaż w wykonaniu sprawdzonego zespołu pracowników, wspieramy na każdym etapie inwestycji. Zaufało nam już ponad 300 inwestorów ze Śląska Cieszyńskiego i Podbeskidzia. 

Obszar działalności
Śląsk Cieszyński
Skoczów, ul. Wałowa 3

Pozostaw swój numer. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą niezwłocznie
Podaj numer swojego telefonu komórkowego:
+
-
-
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych ani przekazywany dalej. Jedynie do Ciebie oddzwonimy.